FCM Bacau a incheiat turneul din Antalya, invingând ieri cu 5-0 (1-0) echipa de tineret a lui Alanyaspor / In loc de antrenament Pentru FCM Bacau, ziua de Sfântul Valentin a avut ceva din 1 aprilie. O mica pacalela. Cu un adversar schimbat peste noapte de catre organizatorii turneului. In locul unui meci contra primei echipe a lui Alanyaspor, ieri, bacauanii au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu o partida in compania formatiei de tineret a clubului din Alanya. Nu e nicio problema. Fiind ultimul joc a turneului, e mai bun decât un simplu antrenament, a linistit lucrurile antrenorul Costel Orac. Intâlnirea nu a depasit totusi conditiile unui antrenament cu public. Ýin special in repriza secunda, atunci când galben-albastrii au punctat de patru ori, dupa ce la pauza condusesera doar cu 1-0. Startul greoi isi are mai multe explicatii. Pe de o parte, adversarii - cu o medie de vârsta de numai 18 ani - au acoperit foarte bine terenul, facând tot posibilul pentru a limita proportile scorului. Pe de alta parte, bacauanii ( cu o formula de echipa hibrid) au fost foarte crispati, gresind mingi simple si construind cu greutate. Fundasii lateralii L. Muntianu si Kelemen nu au reusit sa creeze superioritate pe benzi, in timp ce mijlocasi centrali Spiridon-Vrânceanu nu si-au putut depasi conditia de simpli inchizatori. Nota mica si pentru cuplul Botezatu-Tanasa, care in meciurile trecute ridicasera stacheta. In aceste conditii, Bacaul a marcat o singura data, in minutul 11, prin BOTEZATU, care a finalizat un contratac declansat de o interceptie a lui Spiridon. Ocazii au fost insa destule. Ratate cu seninatate. Cea mai mare a apartinut lui Tanasa, in min. 13 atacantul bacauan trimitând alaturi, din pozitie de unu la unu cu portarul. Dupa pauza, cu totul alta muzica. Turcii au scazut, platind tribut efortului din prima parte, bacauanii au crescut, beneficiind si de schimbarile efectuate. Dediu si Dobârceanu au intrat ca fundasi de margine, in spatele lui Dragovozov si Bosancu, in timp ce brazilianul Alex Sandro Perreira a fost utilizat ca mijlocas in spatele vârfurilor Vraciu si Pisnic. Golul de 2-0 a cazut foarte repede. La doar trei minute de la reluare. David a sanctionat pasul la ofsaid al adversarilor, servindu-l in adincime pe DRAGOVOZOV, care nu la iertat pe Sihargir. Jocul a continuat sa aiba un singur sens: spre poarta turcilor. Ýin min. 60, SPIRIDON a inscris cu un sut din vole, pentru ca zece minute mai târziu, ALEX SANDRO sa ridice scorul la 4-0 printr-o frumoasa lovitura de cap in urma centrarii lui Dediu. Rând pe rând, Dobârceanu, Huiban si Dragovozov au trecut pe lânga golul cinci, care a fost reusit de PISNIC cu 11 minute inaintea de finalul jocului. Adica al antrenamentului. FCM Bacau: Manea-L. Muntianu (min 46. Dediu), David (min. 83 Iliuta), Geaman, Kelemen (min. 46 Dobârcaenu)-Bosancu (min, 68 Mavriche), Spiridon (min. 68 Taban), Cr. Vrânceanu (min. 46 Alex Sandro), Vraciu (min. 68 Huiban)-Botezatu (min. 46 Dragovozov), M. Tanasa (min. 46 Pisnic).
FCM Bacau a terminat la egalitate, 2-2, primul meci de pregatire din Antalya, cu azerii de la Karyam Remiza cu cap Nedecis. Astfel s-a incheiat primul joc test sustinut de FCM Bacau in turneul din Antalya. 2-2 cu azerii de la Karyam. Jumatate de victorie sau jumatate de infrângere? Greu de spus, având in vedere ca formatia lui Costel Orac a acuzat si o usoara stare de oboseala. Cert este ca bacauanii s-au dovedit peste partenerii de intrecere in partida disputata, ieri, la Belek. FCM Bacau a etalat o tehnica superioara, punctând totodata si la capitolele combinativitate si inteligenta in joc. La polul opus, putem consemna ca galben-albastrii au pacatuit la marcaj (prea larg in unele situatii) si la unele mingi pierdute nepermis de usor la mijlocul terenului. Sigur, o bila neagra trebuie trecuta si in dreptul ratarilor, insa doua goluri marcate reprezinta un progres pentru un atac care s-a dovedit extrem de suferind in turul campionatului. De partea cealalta, Kayram n-a impresionat decât prin agresivitatea, deseori peste limita regulamentului, specifica echipelor provenite din spatiul ex-sovietic. Orac a decis sa inceapa jocul cu o formula de echipa in care si-au gasit loc marea majoritate a jucatorilor aflati in probe, exceptie facând Robert Iliuta, accidentat si Bosancu, introdus in ultimul sfert de ora. In rest, Dediu si Dragovozov au ocupat banda dreapta, Alex Sandro a fost postat ca mijlocas stânga, in timp ce Pisnic a fost utilizat ca vârf de atac. Incepem bine, ati inteles? Fara greseli, a sunat ultima indicatie a lui Costel Orac inainte de primul fluier al arbitrului. Bacauanii nu au inceput insa asa cum si-ar fi dorit antrenorul. In minutul 13 era deja 1-0 pentru azeri. Asta dupa ce galben-albastrii au ratat doua ocazii mari cât roata carului. In minutul 6, o combinatie superba intre Dragovozov si Alex Sandro, realizata si cu largul concurs al lui Boghian, care a lasat inteligent balonul, l-a adus pe mijlocasul brazilian in fata golului. Din pacate, reluarea cu exteriorul a lui Alex Sandro a fost imprecisa. La fel ca si sutul din min. 9 al lui Dragovozov, din pozitie de unu la unu cu portarul Sahil. Si cum ocaziile se razbuna, nota de plata a venit in minutul 13. Ghinion curat pentru bacauani care au pierdut usor o minge la mijlocul terenului. Plecat pe contraatac, Roma a centrat de pe dreapta, iar ivorianul SULEIMAN a trimis cu capul in plasa. Egalarea a venit dupa alte 13 minute. Si tot gratie unui gol inscris cu capul. Reusita lui GEAMAN, venita in urma unei faze fixe, a stabilit si scorul pauzei. Repriza a doua a inceput cu emotii pentru bacauani, cuplul Ignatescu-David reusind sa indeparteze in ultimul moment pericolul creat de pressing-ul lui Suleiman. Jocul s-a mutat apoi din nou la poarta lui Sahil. Acesta a scapat cu fata curata in minutul 60, când Geabat a respins de pe linia portii reluarea lui Alex, dar a fost nevoit sa se recunoasca invins patru minute mai târziu, la lovitura de cap a lui PISNIC, venita in urma unei centrari perfecte a lui Dobârceanu. Al treilea gol cu capul al partidei n-a fost insa si ultimul. In minutul 69, METLEF si-a folosit si el capul, trimitând un sut plasat de la 23 de metri, in coltul lung al portii lui Ignatescu. In final, putea fi si 3-2, Botezatu trimitând cu capul peste din centrarea lui Dediu, dar si 2-3, Ignatescu spunând nu loviturii libere executate de Sasa. A ramas, prin urmare, 2-2. Nedecis. Si, intr-o oarecare masura, echitabil. FCM Bacau: Manea (min. 46 Ignatescu)-Dediu, David, Geaman, Kelemen-Dragovozov (min. 75 Bosancu), Spiridon (min. 75 Mavriche), Vraciu (min. 70 Huiban), Alex Sandro (min. 60 Dobârceanu)-Pisnic (min. 75 Botezatu), Boghian (min. 60 M. Tanase). FC Kayram: Sahil-Sasa, Ernani, Geabat, Aziz-Roma, Metlef, Esir, Gocha-Suleiman, Mubares. >>citeste articolul original
CINE RAMANE LA FCM BACAU? In aceasta iarna au sosit in probe la FCM Bacau numai putin de 12 fotbalisti.Antrenorul bacauanilor,Costel Orac si-a facut o parere despre ei si a decis sa renunte,dupa cantonamentul de la Vatra Dornei,la:Samuel Brill si Sebastian Gordon(Statele Unite),Sergei Istrate(Moldova),Kenniel Martin(Jamaica) si Neata(Sportul Studentesc). FCM Bacau va deplasa in turneul din Antalya un lot de 25 de jucatori,ce ii va cuprinde si pe cei 7 jucatori ramasi in probe.Acestia sunt: Vlad Podlog,Serghei Piznic,Vladimir Dragovozov(toti din Moldova),Iliuta(Buftea),Ciprian Dediu(FC Willy),Adrian Bosanacu(Juventus Falticeni) si Alex Sandro(Brazilia).
FCM Bacau a incheiat la egalitate, 0-0, jocul test disputat ieri, Antalya, cu sârbii de la Novi Pazar Ploaie, dar nu de goluri Amicalul de ieri dupa-amiaza, de la Alanya, dintre FCM Bacau si echipa sârba de liga secunda, FK Novi Pazar, a contabilizat doua reprize opuse. La fel ca si conditiile meteorologice care le-au insotit. Primele 45 de minute, jucate pe un soare stralucitor, au apartinut sârbilor. Al doilea mitan, desfasurat pe o ploaie torentiala, a purtat marca Bacaului. Logic, rezultatul final a fost unul egal. De plouat, n-a plouat insa deloc cu goluri, asa ca cele doua formatii au fost nevoite sa accepte o remiza alba. FCM Bacau a intrat mai greu in joc. Pe de o parte, a fost meritul adversarilor, un adevarat exemplu de forta in duelurile fizice. Cu doua vârfuri mobile si tehnice, Strapak si Pesic, care au facut un pressing asfixiant si cu ex-bistriteanul Bruncevic ca rampa de lansare, Novi Pazar a controlat debutul intâlnirii. A fost insa si vina galben-albastrilor. Inainte de toate, linia mediana nu a reusit sa puna deloc mingea jos, astfel incât constructia a suferit serios. Dragovozov a pacatuit prin nervozitate, centralii Mavriche si Vrânceanu s-au dovedit prea statici si lipsiti de personalitate, in timp ce brazilianul Alex Sandro a fost depasit de gabaritul adversarilor. In aceste conditii, vârfurile Boghian si Vraciu n-au contat decât pe mingi lungi, pierdute cu usurinta. Totusi, singura ocazie notabila a primei parti a fost trecuta in dreptul echipei antrenate de Orac, in min. 34, Dragovozov reluând peste poarta o centrare de pe stânga a lui Kelemen. Repriza secunda a avut o alta fata. Novi Pazar a facut un pas inapoi, mizând mai mult pe rezerve, FCM Bacau a facut unul in fata. Spiridon a fost postat la centrul terenului, schimbându-l pe Mavriche, Bosancu a insufletit partea stânga, luând locul brazilianului Alex Sandro, in timp ce in atac si-a facut loc perechea Botezatu si Tanasa, mult mai percutanta. In min. 48, Tanasa a fost la un pas de a sanctiona neatentia lui Milazinovic, pentru ca zece minute mai târziu portarul lui Novi Pazar sa gafeze din nou, prinzând un balon trimis de un coechipier. Lovitura libera indirecta executata de David din apropierea careului mic a ramas insa fara rezultat. Asa cum nu au dat roade nici suturile puternice expediate din afara careului de Bosancu (min. 77) si Botezatu (min. 80), ambele ocolind de putin poarta sârbilor. La final a fost potop. La figurat, bacauanii asediind poarta lui Milazinovic, dar si la propriu deoarece peste stadionul din Alanya s-a abatut o ploaie cu spume. Pacat ca n-a cazut macar un strop de... gol. Ramâne pe data viitoare! Cea mai mare ocazie a meciului FCM Bacau-FK Novi Pazar s-a inregistrat in minutul 58 si a apartinut echipei bacauane. Galben-albastrii au beneficiat de o lovitura libera indirecta din apropierea careului mic advers, lateral stânga. Servit la mâna de Kelemen, David a centrat in forta, balonul fiind respins de meleul de jucatori sârbi care a populat suprafata de sase metri. Dupa meci, antrenorul Costel Orac si-a certat elevii pentru modul in care au irosit aceasta oportunitate. O astfel de faza trebuie gândita. N-are rost sa te grabesti si sa strici totul, a spus Orac. Normal, din acea pozitie, balonul trebuie scos undeva la 11 metri pentru un sut rapid si in forta. Daca bagi bine piciorul sub minge, n-are cum sa nu iasa gol, mai ales daca bagam si doi-trei baieti de-ai nostri in zid pentru a nu-i lasa pe adversari sa iasa la blocaj, a adaugat tehnicianul bacauan. Lucrurile acestea sunt elementare, nu se invata la antrenament, a concluzionat Orac. FCM Bacau: Ignatescu - Dediu, David, Geaman, Kelemen - Dragovozov, Mavriche (min. 46 Spiridon), Cr. Vrânceanu, Alex Sandro (min. 46 Bosancu) - Vraciu (min. 46 Botezatu), Boghian (min. 46 M. Tanasa). FK Novi Pazar: Besirovic - Kuc, Aranitovic, Mujdragic, Viskovic - Mehmedovic, Acivodic, Nedelikovic, Bruncevic - Strapak, Pesic. Dupa pauza au jucat: Milazinovic, Bogniacic, Veselovic, Todic, Gulisecac, Aleksic, Tzidic, Ibrahimovic, Salilovic, Ukic. SURSA : DESTEPTAREA